• ICON KEY:
  • NJCAA
  • IC4A/ECAC
  • Date: 02/12 - 02/13/16
  • Location: Arkansas-Randall Tyson Track - Fayetteville, AR
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Coleman, Christian SO-2 Tennessee 6.55 -  
2. Baker, Ronnie SR-4 TCU 6.58 -  
3. Cotton, Kenzo SO-2 Arkansas 6.65 -  
4. Clark, Ryan FR-1 Florida 6.65 -  
5. Hester, Tevin SR-4 Clemson 6.69 -  
6. Jenkins, Devin SR-4 Texas A&M 6.72 -  
7. Haraway, Darryl FR-1 Florida State 6.78 -  
60 Meters Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Coleman, Christian SO-2 Tennessee 6.57 2(1)  
2. Woodson, Markesh SR-4 Missouri 6.59 1(1)  
3. Baker, Ronnie SR-4 TCU 6.61 2(2)  
4. Clark, Ryan FR-1 Florida 6.64 1(2)  
5. Cotton, Kenzo SO-2 Arkansas 6.65 2(3)  
6. Hester, Tevin SR-4 Clemson 6.67 1(3)  
7. Jenkins, Devin SR-4 Texas A&M 6.73 1(4)  
8. Haraway, Darryl FR-1 Florida State 6.76 1(5)  
9. Ejakuekwu, Roy FR-1 Arkansas 6.77 1(6)  
10. Smith, Terrell SO-2 Kansas State 6.78 2(4)  
10. Winters, Jr, David JR-3 South Carolina 6.78 2(5)  
12. Saucer, Vinnie JR-3 Iowa 6.80 1(7)  
13. Clarke, Edward FR-1 Florida State 6.82 1(8)  
14. Givens, Malik FR-1 Oklahoma State 6.82 2(6)  
15. Hamilton, Kenshard JR-3 Kentucky 6.82 2(7)  
16. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 6.83 2(8)  
60 Meters Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Woodson, Markesh SR-4 Missouri 6.59  
2. Clark, Ryan FR-1 Florida 6.64  
3. Hester, Tevin SR-4 Clemson 6.67  
4. Jenkins, Devin SR-4 Texas A&M 6.73  
5. Haraway, Darryl FR-1 Florida State 6.76  
6. Ejakuekwu, Roy FR-1 Arkansas 6.77  
7. Saucer, Vinnie JR-3 Iowa 6.80  
8. Clarke, Edward FR-1 Florida State 6.82  
60 Meters Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Coleman, Christian SO-2 Tennessee 6.57  
2. Baker, Ronnie SR-4 TCU 6.61  
3. Cotton, Kenzo SO-2 Arkansas 6.65  
4. Smith, Terrell SO-2 Kansas State 6.78  
5. Winters, Jr, David JR-3 South Carolina 6.78  
6. Givens, Malik FR-1 Oklahoma State 6.82  
7. Hamilton, Kenshard JR-3 Kentucky 6.82  
8. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 6.83  
 
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Baker, Ronnie SR-4 TCU 6.63 8(1)  
2. Woodson, Markesh SR-4 Missouri 6.64 3(1)  
3. Hester, Tevin SR-4 Clemson 6.70 7(1)  
4. Coleman, Christian SO-2 Tennessee 6.70 4(1)  
5. Cotton, Kenzo SO-2 Arkansas 6.70 1(1)  
6. Clark, Ryan FR-1 Florida 6.73 5(1)  
7. Haraway, Darryl FR-1 Florida State 6.77 6(1)  
8. Givens, Malik FR-1 Oklahoma State 6.80 2(1)  
9. Winters, Jr, David JR-3 South Carolina 6.71 3(2)  
10. Jenkins, Devin SR-4 Texas A&M 6.74 1(2)  
11. Ejakuekwu, Roy FR-1 Arkansas 6.75 5(2)  
12. Smith, Terrell SO-2 Kansas State 6.77 1(3)  
13. Hamilton, Kenshard JR-3 Kentucky 6.80 2(2)  
14. Saucer, Vinnie JR-3 Iowa 6.81 3(3)  
15. Clarke, Edward FR-1 Florida State 6.81 7(2)  
16. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 6.82 5(3)  
17. Wilson, Malik SO-2 Baylor 6.84 6(2)  
18. Green, Ryan SR-4 Arkansas 6.84 4(2)  
19. Ekpo, Dekan SO-2 TCU 6.85 2(3)  
20. Smith, Teray JR-3 Auburn 6.85 6(3)  
21. Ali, Ahmed SR-4 Alabama 6.85 8(2)  
22. Anumnu, Charles JR-3 Texas 6.87 6(4)  
23. Selph, Sharod SR-4 Oklahoma State 6.87 7(3)  
24. Jackson, Adoree SO-2 USC 6.87 4(3)  
25. Timpson, Jr, Michael FR-1 Florida 6.88 8(3)  
26. Riley, Zach SR-4 Arkansas 6.88 4(4)  
27. Lloyd, Antoine SO-2 Nebraska 6.88 2(4)  
28. Titi, Ncincilili SO-2 South Carolina 6.88 1(4)  
29. Brissett, Christian FR-1 Iowa 6.90 6(5)  
30. Hudson, Andrew FR-1 Texas Tech 6.90 2(5)  
31. Mutanga, Tinashe JR-3 LSU 6.91 4(5)  
32. Robinson, Raheem FR-1 Florida State 6.91 5(4)  
33. Likely, Matthew FR-1 Alabama 6.91 7(4)  
34. Morrow, Elijah SO-2 Texas A&M 6.93 4(6)  
35. Valentine, Myles FR-1 Miami 6.93 2(6)  
36. Williams, Will SO-2 Texas A&M 6.94 6(6)  
36. Williams, John SO-2 Arkansas Baptist 6.94 5(5)  
38. Anumnu, Carlton JR-3 Texas 6.94 7(5)  
39. Oye, Ini-Oluwa JR-3 Kentucky 6.94 6(7)  
39. Pinder, Tadashi SR-4 Alabama 6.94 4(7)  
41. Burks, Joshua FR-1 Auburn 6.94 7(6)  
42. Dorsey, Fred SO-2 Kentucky 6.96 1(5)  
43. Johnson, Zach JR-3 Air Force 6.98 8(4)  
44. Brewer-Johnson, Arlando SO-2 Oklahoma State 6.98 8(5)  
45. Elion, Malik SO-2 Tennessee 6.99 8(6)  
46. Lewis, Devon SO-2 South Carolina 7.00 6(8)  
47. Washington, Josh JR-3 Arkansas 7.01 8(7)  
48. Davis, Edward FR-1 Texas A&M 7.04 1(6)  
49. McLean, Brandon JR-3 North Carolina St. 7.04 3(4)  
50. Dauphine, Corey FR-1 Texas Tech 7.06 3(5)  
51. Holder , Jonathan SO-2 Missouri 7.11 2(7)  
52. Calhoun, Chkilas FR-1 Arkansas Baptist 7.11 1(7)  
53. Cunningham, Cody FR-1 Baylor 7.12 3(6)  
54. Johnson, Travis SO-2 Auburn 7.15 4(8)  
55. Moore, Gabe FR-1 South Plains 7.25 5(6)  
56. Jacobus, Derek SO-2 Arkansas 7.27 7(7)  
57. Williams, Kavion SO-2 Arkansas Baptist 7.28 3(7)  
  Summers, Malik JR-3 TCU FS 5  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Cotton, Kenzo SO-2 Arkansas 6.70  
2. Jenkins, Devin SR-4 Texas A&M 6.74  
3. Smith, Terrell SO-2 Kansas State 6.77  
4. Titi, Ncincilili SO-2 South Carolina 6.88  
5. Dorsey, Fred SO-2 Kentucky 6.96  
6. Davis, Edward FR-1 Texas A&M 7.04  
7. Calhoun, Chkilas FR-1 Arkansas Baptist 7.11  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Givens, Malik FR-1 Oklahoma State 6.80  
2. Hamilton, Kenshard JR-3 Kentucky 6.80  
3. Ekpo, Dekan SO-2 TCU 6.85  
4. Lloyd, Antoine SO-2 Nebraska 6.88  
5. Hudson, Andrew FR-1 Texas Tech 6.90  
6. Valentine, Myles FR-1 Miami 6.93  
7. Holder , Jonathan SO-2 Missouri 7.11  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Woodson, Markesh SR-4 Missouri 6.64  
2. Winters, Jr, David JR-3 South Carolina 6.71  
3. Saucer, Vinnie JR-3 Iowa 6.81  
4. McLean, Brandon JR-3 North Carolina St. 7.04  
5. Dauphine, Corey FR-1 Texas Tech 7.06  
6. Cunningham, Cody FR-1 Baylor 7.12  
7. Williams, Kavion SO-2 Arkansas Baptist 7.28  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Coleman, Christian SO-2 Tennessee 6.70  
2. Green, Ryan SR-4 Arkansas 6.84  
3. Jackson, Adoree SO-2 USC 6.87  
4. Riley, Zach SR-4 Arkansas 6.88  
5. Mutanga, Tinashe JR-3 LSU 6.91  
6. Morrow, Elijah SO-2 Texas A&M 6.93  
7. Pinder, Tadashi SR-4 Alabama 6.94  
8. Johnson, Travis SO-2 Auburn 7.15  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Clark, Ryan FR-1 Florida 6.73  
2. Ejakuekwu, Roy FR-1 Arkansas 6.75  
3. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 6.82  
4. Robinson, Raheem FR-1 Florida State 6.91  
5. Williams, John SO-2 Arkansas Baptist 6.94  
6. Moore, Gabe FR-1 South Plains 7.25  
  Summers, Malik JR-3 TCU FS  
60 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Haraway, Darryl FR-1 Florida State 6.77  
2. Wilson, Malik SO-2 Baylor 6.84  
3. Smith, Teray JR-3 Auburn 6.85  
4. Anumnu, Charles JR-3 Texas 6.87  
5. Brissett, Christian FR-1 Iowa 6.90  
6. Williams, Will SO-2 Texas A&M 6.94  
7. Oye, Ini-Oluwa JR-3 Kentucky 6.94  
8. Lewis, Devon SO-2 South Carolina 7.00  
60 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Hester, Tevin SR-4 Clemson 6.70  
2. Clarke, Edward FR-1 Florida State 6.81  
3. Selph, Sharod SR-4 Oklahoma State 6.87  
4. Likely, Matthew FR-1 Alabama 6.91  
5. Anumnu, Carlton JR-3 Texas 6.94  
6. Burks, Joshua FR-1 Auburn 6.94  
7. Jacobus, Derek SO-2 Arkansas 7.27  
60 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Baker, Ronnie SR-4 TCU 6.63  
2. Ali, Ahmed SR-4 Alabama 6.85  
3. Timpson, Jr, Michael FR-1 Florida 6.88  
4. Johnson, Zach JR-3 Air Force 6.98  
5. Brewer-Johnson, Arlando SO-2 Oklahoma State 6.98  
6. Elion, Malik SO-2 Tennessee 6.99  
7. Washington, Josh JR-3 Arkansas 7.01  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Smith, Blake   Unattached 6.70 -  
2. Salaam, Rakieem   adidas 6.74 -  
3. Strygnek, Brandon   Unattached 6.84 -  
4. Rowland, Marcus   Unattached 6.85 -  
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Flournoy, Jaron FR-1 LSU 21.09 - 8(1)  
2. Likely, Matthew FR-1 Alabama 21.13 - 3(1)  
3. Montgomery, Kahmari FR-1 Missouri 21.15 - 2(1)  
4. Mutanga, Tinashe JR-3 LSU 21.21 - 2(2)  
5. Davis, Edward FR-1 Texas A&M 21.33 - 6(1)  
6. Morgan Jr, Ricky SO-2 USC 21.37 - 6(2)  
7. Anumnu, Charles JR-3 Texas 21.38 - 5(1)  
8. Oye, Ini-Oluwa JR-3 Kentucky 21.40 - 10(1)  
9. Morrow, Elijah SO-2 Texas A&M 21.42 - 4(1)  
10. Burks, Joshua FR-1 Auburn 21.44 - 1(1)  
11. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 21.44 - 11(1)  
12. Blakely, Anthony SR-4 Arkansas 21.48 - 13(1)  
13. Cheeks, Michael JR-3 Clemson 21.49 - 8(2)  
14. Pinder, Tadashi SR-4 Alabama 21.56 - 5(2)  
15. Strother, Nathan SO-2 Tennessee 21.57 - 10(2)  
16. Patterson, Shannon SO-2 North Carolina St. 21.60 - 12(1)  
17. Green, Ryan SR-4 Arkansas 21.65 - 13(2)  
18. Wilson, Malik SO-2 Baylor 21.67 - 7(1)  
19. Washington, Josh JR-3 Arkansas 21.68 - 2(3)  
20. Johnson, Zach JR-3 Air Force 21.70 - 11(2)  
21. Lamb, Cordell SO-2 Clemson 21.71 - 4(2)  
22. Brissett, Christian FR-1 Iowa 21.72 - 4(3)  
23. Chiles, Greg SO-2 South Carolina 21.82 - 13(3)  
24. Williams, John SO-2 Arkansas Baptist 21.83 - 8(3)
25. Williams, Okeen FR-1 South Plains 21.83 - 6(3)
26. Bowden, Skyler FR-1 Alabama 21.84 - 10(3)  
27. Mason, Jerrad JR-3 Missouri 21.91 - 6(4)  
28. Alexandre, Oliver FR-1 Nebraska 21.92 - 12(2)  
29. McLean, Brandon JR-3 North Carolina St. 22.00 - 7(2)  
30. Summers, Malik JR-3 TCU 22.10 - 7(3)  
31. Grogan, Anthony FR-1 Oklahoma State 22.47 - 5(3)  
32. Johnson, Travis SO-2 Auburn 22.53 - 5(4)  
33. Williams, Kavion SO-2 Arkansas Baptist 23.07 - 13(4)  
  Hamilton, Kenshard JR-3 Kentucky DQ - 11  
  Timpson, Jr, Michael FR-1 Florida DQ - 3  
  Fasasi, Kunle FR-1 Florida DQ - 3  
  Mathis, Niager SO-2 Missouri DQ - 7  
  Hartley, Jaron SO-2 Kansas DQ - 1  
  Givens, Malik FR-1 Oklahoma State DQ - 4  
  Calhoun, Chkilas FR-1 Arkansas Baptist DQ - 10  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Burks, Joshua FR-1 Auburn 21.44  
  Hartley, Jaron SO-2 Kansas DQ  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Montgomery, Kahmari FR-1 Missouri 21.15  
2. Mutanga, Tinashe JR-3 LSU 21.21  
3. Washington, Josh JR-3 Arkansas 21.68  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Likely, Matthew FR-1 Alabama 21.13  
  Timpson, Jr, Michael FR-1 Florida DQ  
  Fasasi, Kunle FR-1 Florida DQ  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Morrow, Elijah SO-2 Texas A&M 21.42  
2. Lamb, Cordell SO-2 Clemson 21.71  
3. Brissett, Christian FR-1 Iowa 21.72  
  Givens, Malik FR-1 Oklahoma State DQ  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Anumnu, Charles JR-3 Texas 21.38  
2. Pinder, Tadashi SR-4 Alabama 21.56  
3. Grogan, Anthony FR-1 Oklahoma State 22.47  
4. Johnson, Travis SO-2 Auburn 22.53  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Davis, Edward FR-1 Texas A&M 21.33  
2. Morgan Jr, Ricky SO-2 USC 21.37  
3. Williams, Okeen FR-1 South Plains 21.83
4. Mason, Jerrad JR-3 Missouri 21.91  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Wilson, Malik SO-2 Baylor 21.67  
2. McLean, Brandon JR-3 North Carolina St. 22.00  
3. Summers, Malik JR-3 TCU 22.10  
  Mathis, Niager SO-2 Missouri DQ  
200 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Flournoy, Jaron FR-1 LSU 21.09  
2. Cheeks, Michael JR-3 Clemson 21.49  
3. Williams, John SO-2 Arkansas Baptist 21.83
200 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Oye, Ini-Oluwa JR-3 Kentucky 21.40  
2. Strother, Nathan SO-2 Tennessee 21.57  
3. Bowden, Skyler FR-1 Alabama 21.84  
  Calhoun, Chkilas FR-1 Arkansas Baptist DQ  
200 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Cunningham, Quashawn SO-2 North Carolina St. 21.44  
2. Johnson, Zach JR-3 Air Force 21.70  
  Hamilton, Kenshard JR-3 Kentucky DQ  
200 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. Patterson, Shannon SO-2 North Carolina St. 21.60  
2. Alexandre, Oliver FR-1 Nebraska 21.92  
200 Meters Section 13
Pl. Name Year Team Time  
1. Blakely, Anthony SR-4 Arkansas 21.48  
2. Green, Ryan SR-4 Arkansas 21.65  
3. Chiles, Greg SO-2 South Carolina 21.82  
4. Williams, Kavion SO-2 Arkansas Baptist 23.07  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Coleman, Christian SO-2 Tennessee 20.59 - 4(1)  
2. Watts, Sam SR-4 TCU 20.60 - 2(1)  
3. Hester, Tevin SR-4 Clemson 20.71 - 4(2)  
4. Mitchell-Blake, Nethaneel JR-3 LSU 20.72 - 5(1)  
5. Winters, Jr, David JR-3 South Carolina 20.78 - 5(2)  
6. Titi, Ncincilili SO-2 South Carolina 20.89 - 1(1)  
7. Smith, Terrell SO-2 Kansas State 20.93 - 2(2)  
8. Clark, Ryan FR-1 Florida 20.93 - 1(2)  
9. Smith, Teray JR-3 Auburn 20.95 - 2(3)  
10. Hudson, Andrew FR-1 Texas Tech 21.23 - 1(3)  
11. Riley, Zach SR-4 Arkansas 21.30 - 5(3)  
  Ali, Ahmed SR-4 Alabama DQ - 4  
200 Meters Invitational Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Titi, Ncincilili SO-2 South Carolina 20.89  
2. Clark, Ryan FR-1 Florida 20.93  
3. Hudson, Andrew FR-1 Texas Tech 21.23  
200 Meters Invitational Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Watts, Sam SR-4 TCU 20.60  
2. Smith, Terrell SO-2 Kansas State 20.93  
3. Smith, Teray JR-3 Auburn 20.95  
200 Meters Invitational Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Coleman, Christian SO-2 Tennessee 20.59  
2. Hester, Tevin SR-4 Clemson 20.71  
  Ali, Ahmed SR-4 Alabama DQ  
200 Meters Invitational Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Mitchell-Blake, Nethaneel JR-3 LSU 20.72  
2. Winters, Jr, David JR-3 South Carolina 20.78  
3. Riley, Zach SR-4 Arkansas 21.30  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Lacy, DeVante SO-2 South Plains 46.61 - 4(1)
2. London, Wil FR-1 Baylor 46.73 - 1(1)  
3. Green, Jeffrey SO-2 Clemson 46.74 - 1(2)  
4. Champlin, Steven SO-2 Texas Tech 46.88 - 3(1)  
5. Cogdell, Ari FR-1 Tennessee 47.18 - 1(3)  
6. Uruburu, Nick JR-3 Florida 47.22 - 2(1)  
7. Hickey, Deon JR-3 Texas A&M 47.32 - 6(1)  
8. McClanahan, Kevin SO-2 TCU 47.55 - 8(1)  
9. Bermudez, Ryan JR-3 South Carolina 47.64 - 7(1)  
10. Collins, Kyle JR-3 Texas Tech 47.72 - 2(2)  
11. Washington, Joshua SR-4 TCU 47.74 - 6(2)  
12. Robbins, Ty Jaye FR-1 South Carolina 47.77 - 3(2)  
13. Duke, Isaiah SR-4 Baylor 47.79 - 6(3)  
14. Gipson, Levi SR-4 Nebraska 47.90 - 7(2)  
15. Williams, Okeen FR-1 South Plains 48.07 - 9(1)
16. Henry, Ivan FR-1 Kansas 48.09 - 10(1)  
17. Bowden, Skyler FR-1 Alabama 48.19 - 4(2)  
18. Blakely, Anthony SR-4 Arkansas 48.19 - 4(3)  
19. Ceneus, Randall FR-1 Auburn 48.21 - 11(1)  
20. Roy, Ricardo SR-4 Florida State 48.28 - 10(2)  
21. Singleton, Brandon SO-2 Oklahoma State 48.33 - 9(2)  
22. Mason, Jerrad JR-3 Missouri 48.35 - 5(1)  
23. Irvin, Christopher JR-3 Texas 48.50 - 2(3)  
24. Neal, Andrew SO-2 Nebraska 48.72 - 5(2)  
25. Kanervo, Jussi JR-3 South Carolina 48.73 - 11(2)  
26. Patterson, Shannon SO-2 North Carolina St. 48.84 - 10(3)  
27. Williams, John SO-2 Arkansas Baptist 48.85 - 4(4)
28. Age, Eric FR-1 Texas A&M 48.93 - 5(3)  
29. Sutherland, Stephen SR-4 Florida State 49.08 - 6(4)  
30. Jackson, Tyler SO-2 Oklahoma State 49.18 - 9(3)  
31. Gordon, Deron SO-2 Clemson 49.30 - 11(3)  
32. Winn, John   Unattached 49.39 - 8(2)  
33. Gary, Richard SR-4 Baylor 49.65 - 5(4)  
34. Daniels, Tre SO-2 Kansas 50.02 - 7(3)  
35. Wolliston, Anthony SR-4 Miami 50.77 - 10(4)  
36. Pippen, Kieth FR-1 Arkansas Baptist 50.94 - 8(3)  
37. Thatch, Javin SO-2 Arkansas Baptist 50.97 - 8(4)  
38. Mullings, Breon FR-1 Miami 51.12 - 11(4)  
  Delauze, Henri SO-2 Miami DQ - 3  
  Windham, Dedrian SO-2 South Plains DQ - 7  
  Montgomery, Kahmari FR-1 Missouri DQ - 2  
  Clemes, Zyaire FR-1 USC DQ - 1  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. London, Wil FR-1 Baylor 46.73  
2. Green, Jeffrey SO-2 Clemson 46.74  
3. Cogdell, Ari FR-1 Tennessee 47.18  
  Clemes, Zyaire FR-1 USC DQ  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Uruburu, Nick JR-3 Florida 47.22  
2. Collins, Kyle JR-3 Texas Tech 47.72  
3. Irvin, Christopher JR-3 Texas 48.50  
  Montgomery, Kahmari FR-1 Missouri DQ  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Champlin, Steven SO-2 Texas Tech 46.88  
2. Robbins, Ty Jaye FR-1 South Carolina 47.77  
  Delauze, Henri SO-2 Miami DQ  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Lacy, DeVante SO-2 South Plains 46.61
2. Bowden, Skyler FR-1 Alabama 48.19  
3. Blakely, Anthony SR-4 Arkansas 48.19  
4. Williams, John SO-2 Arkansas Baptist 48.85
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Mason, Jerrad JR-3 Missouri 48.35  
2. Neal, Andrew SO-2 Nebraska 48.72  
3. Age, Eric FR-1 Texas A&M 48.93  
4. Gary, Richard SR-4 Baylor 49.65  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Hickey, Deon JR-3 Texas A&M 47.32  
2. Washington, Joshua SR-4 TCU 47.74  
3. Duke, Isaiah SR-4 Baylor 47.79  
4. Sutherland, Stephen SR-4 Florida State 49.08  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Bermudez, Ryan JR-3 South Carolina 47.64  
2. Gipson, Levi SR-4 Nebraska 47.90  
3. Daniels, Tre SO-2 Kansas 50.02  
  Windham, Dedrian SO-2 South Plains DQ  
400 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. McClanahan, Kevin SO-2 TCU 47.55  
2. Winn, John   Unattached 49.39  
3. Pippen, Kieth FR-1 Arkansas Baptist 50.94  
4. Thatch, Javin SO-2 Arkansas Baptist 50.97  
400 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Williams, Okeen FR-1 South Plains 48.07
2. Singleton, Brandon SO-2 Oklahoma State 48.33  
3. Jackson, Tyler SO-2 Oklahoma State 49.18  
400 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Henry, Ivan FR-1 Kansas 48.09  
2. Roy, Ricardo SR-4 Florida State 48.28  
3. Patterson, Shannon SO-2 North Carolina St. 48.84  
4. Wolliston, Anthony SR-4 Miami 50.77  
400 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Ceneus, Randall FR-1 Auburn 48.21  
2. Kanervo, Jussi JR-3 South Carolina 48.73  
3. Gordon, Deron SO-2 Clemson 49.30  
4. Mullings, Breon FR-1 Miami 51.12  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Cherry, Michael JR-3 LSU 46.25 - 5(1)  
2. Strother, Nathan SO-2 Tennessee 46.25 - 5(2)  
3. Robinson, Byron JR-3 Texas 46.27 - 2(1)  
4. Richards III, Joseph SR-4 Texas Tech 46.49 - 2(2)  
5. Futch, Eric JR-3 Florida 46.69 - 5(3)  
6. Stephen, Jamarco SO-2 Arkansas 46.75 - 2(3)  
7. Bailey Jr., Aldrich JR-3 Texas 46.78 - 3(1)  
8. Igbokwe, Obi FR-1 Arkansas 46.86 - 5(4)  
9. Morgan Jr, Ricky SO-2 USC 46.93 - 1(1)  
10. Bilderback, Zack SR-4 Texas 46.96 - 4(1)  
11. Dunkley, Fitzroy SR-4 LSU 47.09 - 1(2)  
12. Fasasi, Kunle FR-1 Florida 47.11 - 1(3)  
13. Kerley, Fred JR-3 Texas A&M 47.27 - 4(2)  
14. Janise, Eric JR-3 Arkansas 47.29 - 1(4)  
15. Cheeks, Michael JR-3 Clemson 47.46 - 3(2)  
16. Lamb, Cordell SO-2 Clemson 47.57 - 2(4)  
17. Bruton, Lamar JR-3 LSU 47.93 - 3(3)  
18. Glass, Najee SR-4 Florida 47.96 - 4(3)  
  Caddick, George JR-3 Baylor DQ - 4  
  Washington, Marqueze SR-4 Arkansas DQ - 3  
400 Meters Invitational Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Morgan Jr, Ricky SO-2 USC 46.93  
2. Dunkley, Fitzroy SR-4 LSU 47.09  
3. Fasasi, Kunle FR-1 Florida 47.11  
4. Janise, Eric JR-3 Arkansas 47.29  
400 Meters Invitational Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Robinson, Byron JR-3 Texas 46.27  
2. Richards III, Joseph SR-4 Texas Tech 46.49  
3. Stephen, Jamarco SO-2 Arkansas 46.75  
4. Lamb, Cordell SO-2 Clemson 47.57  
400 Meters Invitational Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Bailey Jr., Aldrich JR-3 Texas 46.78  
2. Cheeks, Michael JR-3 Clemson 47.46  
3. Bruton, Lamar JR-3 LSU 47.93  
  Washington, Marqueze SR-4 Arkansas DQ  
400 Meters Invitational Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Bilderback, Zack SR-4 Texas 46.96  
2. Kerley, Fred JR-3 Texas A&M 47.27  
3. Glass, Najee SR-4 Florida 47.96  
  Caddick, George JR-3 Baylor DQ  
400 Meters Invitational Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Cherry, Michael JR-3 LSU 46.25  
2. Strother, Nathan SO-2 Tennessee 46.25  
3. Futch, Eric JR-3 Florida 46.69  
4. Igbokwe, Obi FR-1 Arkansas 46.86  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Clemons, Kyle   adidas 46.25 - 2(1)  
2. Mathieu, Michael   Bahamas 46.36 - 2(2)  
3. Braddy, Neil   Arkansas TC 46.42 - 2(3)  
4. Russell, Alonzo   Unattached 46.58 - 1(1)  
5. Niit, Marek   Arkansas TC 46.81 - 1(2)  
6. Chambers, Ricardo   Unattached 46.85 - 2(4)  
7. Boyd, Marcus   Unattached 47.47 - 1(3)  
  Ukeoma, Miles   adidas DQ - 1  
400 Meters Olympic Dev. Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Russell, Alonzo   Unattached 46.58  
2. Niit, Marek   Arkansas TC 46.81  
3. Boyd, Marcus   Unattached 47.47  
  Ukeoma, Miles   adidas DQ  
400 Meters Olympic Dev. Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Clemons, Kyle   adidas 46.25  
2. Mathieu, Michael   Bahamas 46.36  
3. Braddy, Neil   Arkansas TC 46.42  
4. Chambers, Ricardo   Unattached 46.85  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Crisp, Vincent FR-1 Texas Tech 1:50.64 - 1(1)  
2. Hernandez, Efrain SO-2 Texas A&M 1:50.93 - 1(2)  
3. Thornton, Cameron JR-3 Clemson 1:51.26 - 1(3)  
4. Petrie, Zac SO-2 Air Force 1:52.01 - 4(1)  
5. Kinsey, Gaines JR-3 Texas A&M 1:52.22 - 1(4)  
6. Foster, Alex SR-4 Texas Tech 1:52.45 - 1(5)  
7. Mohammed, Moujtaba SO-2 Nebraska 1:52.46 - 3(1)  
8. Olson, Jacob JR-3 Nebraska 1:52.54 - 4(2)  
9. Ellis, Kain JR-3 Kansas State 1:52.61 - 1(6)  
10. Sheridan, Mark SO-2 Missouri 1:52.76 - 4(3)  
11. Carter, Antonio SR-4 Tennessee 1:52.79 - 2(1)  
12. Loevenstein, Kurt FR-1 Kansas State 1:53.46 - 3(2)  
13. Moss, Ty FR-1 Nebraska 1:53.60 - 3(3)  
14. Wheatley, Ryan SO-2 Oklahoma State 1:53.82 - 2(2)  
15. Butler, Matthew SO-2 Florida State 1:53.92 - 3(4)  
16. Propst, Edgar JR-3 Nebraska 1:54.04 - 4(4)  
17. Jones, Ian SO-2 Kentucky 1:54.05 - 3(5)  
18. Galloway, Chance FR-1 Oklahoma State 1:56.17 - 3(6)  
19. George, Thomas FR-1 Missouri 1:56.28 - 3(7)  
20. Arrindell, Noah FR-1 Arkansas 1:56.96 - 4(5)  
21. Bellafonte, Jorel SO-2 Clemson 1:57.10 - 1(7)  
22. Cushing, Kenneth SR-4 Missouri 1:57.24 - 4(6)  
23. Costanza, Nick SO-2 Arkansas 1:58.51 - 3(8)  
24. Wallin, Jordon SO-2 USC 1:58.83 - 4(7)  
25. Brock, Brayden FR-1 Oklahoma State 1:58.93 - 2(3)  
26. Ngetich, Henry FR-1 South Plains 1:59.64 - 1(8)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Crisp, Vincent FR-1 Texas Tech 1:50.64  
2. Hernandez, Efrain SO-2 Texas A&M 1:50.93  
3. Thornton, Cameron JR-3 Clemson 1:51.26  
4. Kinsey, Gaines JR-3 Texas A&M 1:52.22  
5. Foster, Alex SR-4 Texas Tech 1:52.45  
6. Ellis, Kain JR-3 Kansas State 1:52.61  
7. Bellafonte, Jorel SO-2 Clemson 1:57.10  
8. Ngetich, Henry FR-1 South Plains 1:59.64  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Carter, Antonio SR-4 Tennessee 1:52.79  
2. Wheatley, Ryan SO-2 Oklahoma State 1:53.82  
3. Brock, Brayden FR-1 Oklahoma State 1:58.93  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Mohammed, Moujtaba SO-2 Nebraska 1:52.46  
2. Loevenstein, Kurt FR-1 Kansas State 1:53.46  
3. Moss, Ty FR-1 Nebraska 1:53.60  
4. Butler, Matthew SO-2 Florida State 1:53.92  
5. Jones, Ian SO-2 Kentucky 1:54.05  
6. Galloway, Chance FR-1 Oklahoma State 1:56.17  
7. George, Thomas FR-1 Missouri 1:56.28  
8. Costanza, Nick SO-2 Arkansas 1:58.51  
800 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Petrie, Zac SO-2 Air Force 1:52.01  
2. Olson, Jacob JR-3 Nebraska 1:52.54  
3. Sheridan, Mark SO-2 Missouri 1:52.76  
4. Propst, Edgar JR-3 Nebraska 1:54.04  
5. Arrindell, Noah FR-1 Arkansas 1:56.96  
6. Cushing, Kenneth SR-4 Missouri 1:57.24  
7. Wallin, Jordon SO-2 USC 1:58.83  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Jones, Charles SO-2 Texas Tech 1:48.79 -  
2. Ellison, JaQwae FR-1 Texas A&M 1:49.60 -  
3. Lewis, John FR-1 Clemson 1:49.64 -  
4. Ford, Robert SO-2 USC 1:50.17 -  
5. Harris, Andrew SR-4 Alabama 1:51.03 -  
6. Moore, Brandon JR-3 Baylor 1:51.47 -  
7. Fennell, Chad FR-1 Clemson 1:51.73 -  
8. Winebrenner, Cain JR-3 Missouri 1:52.45 -  
Place Name Year Team Time Score  
1. Koch, Lukas SO-2 Kansas State 4:11.39 -  
2. Harm, Gabe SO-2 Kentucky 4:13.48 -  
3. Cook, Jordan SR-4 Missouri 4:14.10 -  
4. Spinks, Peter SO-2 Nebraska 4:16.19 -  
5. Oswald, Erik SO-2 Paradise Valley 4:16.38 -
6. Gambrell, Aaron JR-3 Clemson 4:16.55 -  
7. Layten, Tim JR-3 Kentucky 4:16.66 -  
8. Keter, Kelvin SO-2 South Plains 4:23.78 -
Place Name Year Team Time Score  
1. Crocker, Will SR-4 Missouri 4:06.22 -  
2. Styles, Lou SO-2 Kentucky 4:08.18 -  
3. Riba, Alex SO-2 Texas A&M 4:08.87 -  
4. Russo, Luca SO-2 Missouri 4:10.38 -  
5. Teel, Ryan JR-3 Texas A&M 4:10.38 -  
6. De Spong, Jordan FR-1 Nebraska 4:10.99 -  
7. Quattlebaum, James SO-2 Clemson 4:11.47 -  
8. Ricketts, Nathan JR-3 Texas A&M 4:11.84 -  
9. Dickerson, Sam SR-4 Missouri 4:12.20 -  
Place Name Year Team Time Score  
1. Donahue, Colton JR-3 Kansas State 8:20.60 -  
2. Border, Nolan SR-4 Nebraska 8:21.62 -  
3. Post, Austin SO-2 Nebraska 8:22.50 -  
4. Mooneyham, Chris   Unattached 8:35.04 -  
5. Bachman, Brett SO-2 Kansas State 8:38.29 -  
6. Kearns, Patrick FR-1 Missouri 8:38.64 -  
7. Oswald, Erik SO-2 Paradise Valley 8:39.84 -
8. Parham, Matt SO-2 Baylor 8:42.31 -  
9. Keter, Kelvin SO-2 South Plains 8:48.19 -
10. Smith, Dillon SO-2 TCU 8:52.02 -  
11. Martinez, Christopher SR-4 TCU 9:03.69 -  
Place Name Year Team Time Score  
1. Miller, Bryce   Unattached 8:18.85 -  
2. Gilbert, Matt JR-3 Nebraska 8:19.03 -  
3. Engel, Jason JR-3 Air Force 8:20.88 -  
4. Hrycay, Spencer SO-2 Kentucky 8:24.90 -  
5. Brown, Graham   Unattached 8:27.26 -  
6. Milliron, Andrew SO-2 Air Force 8:29.56 -  
7. Lockley, Ollie SO-2 Missouri 8:30.91 -  
8. Schneider, Tyler JR-3 Missouri 8:31.38 -  
9. Bachman, Jeffrey JR-3 Kansas State 8:37.53 -  
Place Name Year Team Time Score  
1. Abdi, Hassan SO-2 South Plains 14:36.71 -
2. Shellhouse, Daniel SR-4 Air Force 14:39.60 -  
3. Bapty, Sean SR-4 Air Force 14:43.93 -  
4. Letz, Pat SO-2 Nebraska 14:54.19 -  
5. McGuire, Wyatt FR-1 Nebraska 15:06.77 -  
6. Winfield, John FR-1 Paradise Valley 15:14.90 -
7. Rotich, Nicholas FR-1 South Plains 15:18.62 -
8. Beavin, Zach SR-4 Kentucky 15:22.22 -  
9. Sahli, Sam SO-2 Baylor 15:26.01 -  
10. Bates, Alemayehu SO-2 Paradise Valley 15:27.25 -
  Sery, Alec SO-2 Nebraska DNF -  
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Echols, Dondre SR-4 South Carolina 7.69 -  
2. Mallett, Aaron JR-3 Iowa 7.73 -  
3. Akinmoladun, Oladapo SR-4 Nebraska 7.74 -  
4. Hart, Yanick JR-3 Florida 7.82 -  
5. Anderson, Nick JR-3 Kentucky 7.83 -  
6. Anderson, Davon SO-2 Arkansas 8.02 -  
7. Phillips, Rhys JR-3 Baylor 8.04 -  
60 Hurdles Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. McLeod, Omar   Nike 7.59 2(1)  
2. Echols, Dondre SR-4 South Carolina 7.73 1(1)  
3. Hart, Yanick JR-3 Florida 7.77 2(2)  
4. Mallett, Aaron JR-3 Iowa 7.82 1(2)  
5. Akinmoladun, Oladapo SR-4 Nebraska 7.81 2(3)  
6. Phillips, Rhys JR-3 Baylor 7.85 1(3)  
7. Anderson, Davon SO-2 Arkansas 7.82 2(4)  
8. Anderson, Nick JR-3 Kentucky 7.84 2(5)  
9. Caldwell, Chris SR-4 Texas Tech 7.87 1(4)  
10. Lloyd, Antoine SO-2 Nebraska 7.89 1(5)  
11. Moore, Isaiah SO-2 South Carolina 7.93 2(6)  
12. Ford, Gary SR-4 Auburn 7.95 2(7)  
13. Collier, Jermaine SR-4 South Carolina 7.98 1(6)  
14. Dunning, Robert FR-1 South Plains 8.02 1(7)
15. Morris, Marquis SO-2 USC 8.03 1(8)  
60 Hurdles Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Echols, Dondre SR-4 South Carolina 7.73  
2. Mallett, Aaron JR-3 Iowa 7.82  
3. Phillips, Rhys JR-3 Baylor 7.85  
4. Caldwell, Chris SR-4 Texas Tech 7.87  
5. Lloyd, Antoine SO-2 Nebraska 7.89  
6. Collier, Jermaine SR-4 South Carolina 7.98  
7. Dunning, Robert FR-1 South Plains 8.02
8. Morris, Marquis SO-2 USC 8.03  
60 Hurdles Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. McLeod, Omar   Nike 7.59  
2. Hart, Yanick JR-3 Florida 7.77  
3. Akinmoladun, Oladapo SR-4 Nebraska 7.81  
4. Anderson, Davon SO-2 Arkansas 7.82  
5. Anderson, Nick JR-3 Kentucky 7.84  
6. Moore, Isaiah SO-2 South Carolina 7.93  
7. Ford, Gary SR-4 Auburn 7.95  
 
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. McLeod, Omar   Nike 7.68 5(1)  
2. Echols, Dondre SR-4 South Carolina 7.81 3(1)  
3. Caldwell, Chris SR-4 Texas Tech 7.83 6(1)  
4. Akinmoladun, Oladapo SR-4 Nebraska 7.85 4(1)  
5. Hart, Yanick JR-3 Florida 7.86 2(1)  
6. Lloyd, Antoine SO-2 Nebraska 7.97 1(1)  
7. Phillips, Rhys JR-3 Baylor 7.88 5(2)  
8. Anderson, Nick JR-3 Kentucky 7.88 5(3)  
9. Anderson, Davon SO-2 Arkansas 7.91 4(2)  
10. Mallett, Aaron JR-3 Iowa 7.91 2(2)  
11. Collier, Jermaine SR-4 South Carolina 7.95 4(3)  
12. Moore, Isaiah SO-2 South Carolina 7.95 6(2)  
13. Ford, Gary SR-4 Auburn 7.96 3(2)  
14. Dunning, Robert FR-1 South Plains 7.98 3(3)
15. Morris, Marquis SO-2 USC 8.00 6(3)  
16. Zaza, Welington JR-3 Auburn 8.00 5(4)  
17. Trimble, Jamiel SO-2 Air Force 8.03 2(3)  
18. Grace, Bryce SR-4 Baylor 8.10 3(4)  
18. Graham Jr., Charles FR-1 Missouri 8.10 2(4)  
20. Chambliss, Caleb JR-3 Florida 8.12 4(4)  
21. Mowatt, Kemar SO-2 Arkansas 8.13 3(5)  
22. Coakley, Xavier FR-1 Auburn 8.15 1(2)  
23. Pitt, Moriel SR-4 Florida 8.19 1(3)  
24. Jackson-Chin, Roje FR-1 South Plains 8.19 4(5)
25. Burgman, Marques JR-3 Florida 8.20 6(4)  
26. Thompson, Reese SO-2 Texas 8.20 6(5)  
27. Sanderson, Taylor SR-4 Iowa State 8.23 1(4)  
28. Burt, John FR-1 Texas 8.26 3(6)  
29. Short, Ibn JR-3 Kentucky 8.29 5(5)  
30. Donald, Larry SO-2 Arkansas 8.31 1(5)  
31. Douglas, Chris FR-1 Iowa 8.31 5(6)  
32. Wilmore, Aaron   Unattached 8.43 6(6)  
33. Duckworth, Tim SO-2 Kentucky 8.47 4(6)  
34. Wilkin, Joey SR-4 Air Force 8.49 2(5)  
35. Austell, Lane SR-4 Arkansas 8.59 1(6)  
36. Moore, Gabe FR-1 South Plains 8.76 2(6)  
37. Jacobus, Derek SO-2 Arkansas 9.09 3(7)  
  Holmes, TJ SO-2 Florida DNF 6  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Lloyd, Antoine SO-2 Nebraska 7.97  
2. Coakley, Xavier FR-1 Auburn 8.15  
3. Pitt, Moriel SR-4 Florida 8.19  
4. Sanderson, Taylor SR-4 Iowa State 8.23  
5. Donald, Larry SO-2 Arkansas 8.31  
6. Austell, Lane SR-4 Arkansas 8.59  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hart, Yanick JR-3 Florida 7.86  
2. Mallett, Aaron JR-3 Iowa 7.91  
3. Trimble, Jamiel SO-2 Air Force 8.03  
4. Graham Jr., Charles FR-1 Missouri 8.10  
5. Wilkin, Joey SR-4 Air Force 8.49  
6. Moore, Gabe FR-1 South Plains 8.76  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Echols, Dondre SR-4 South Carolina 7.81  
2. Ford, Gary SR-4 Auburn 7.96  
3. Dunning, Robert FR-1 South Plains 7.98
4. Grace, Bryce SR-4 Baylor 8.10  
5. Mowatt, Kemar SO-2 Arkansas 8.13  
6. Burt, John FR-1 Texas 8.26  
7. Jacobus, Derek SO-2 Arkansas 9.09  
60 Hurdles Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Akinmoladun, Oladapo